Webbinarium
Skapa smartare innehåll med Sitevision AI
Vill du spara tid, skapa bättre innehåll och ge dina besökare en ännu bättre upplevelse?
Talare

Alexander Gustafsson
Senior Solution Architect
and Head of Presales
Välkommen till vårt kostnadsfria webbinarium där Alexander guidar dig genom Sitevisions AI-funktioner som hjälper dig att arbeta mer effektivt med innehåll. Från egen AI-assistent till automatisk kategorisering och SEO-stöd.
Det här får du med dig
- Så funkar Sitevisions AI-assistent – få hjälp direkt i redigeringsläget med textförslag, översättningar och förbättringar.
- Automatisk kategorisering i praktiken – se hur Sitevision AI grupperar och organiserar ditt innehåll, utan manuellt arbete.
- SEO-stöd som gör skillnad – konkreta tips på hur AI hjälper dig att ranka högre och nå fler besökare.
Webbinariet "Skapa smartare innehåll med Sitevision AI" har redan varit. Men lugn, bara lugn – självklart spelade vi in det så att du kan ta del av det i efterhand.
Det kom in många frågor under webbinariet. Kul tycker vi 🎉! Här har vi försökt svara på dom alla.
Hjälper Sitevision till med prompts?
Sitevision hjälper inte till med att skriva prompts. Men nu kan utbyta tips och erfarenheter med andra kunder på Mina sidor i gruppen AI i Sitevision Länk till annan webbplats..
Flera av våra partners Länk till annan webbplats. har också experter inom AI som kan hjälpa er att ta fram prompts utifrån era behov.
Vad bygger er AI på? ChatGPT?
Sitevisions AI-tjänst är vår egen och använder inte exempelvis amerikanska underleverantörer som ChatGPT (OpenAI) eller liknande.
Tjänsten driftas i Sverige med förnybar och grön energi, och är särskilt utvecklad för att möta våra kunders krav på säkerhet, integritet och efterlevnad.
Genom att vi har full kontroll över hela lösningen, från infrastruktur till modellhantering, kan vi säkerställa att exempelvis:
- Ingen kunddata används för generell modellträning
- All data lagras inom Sverige
- Vi uppfyller högt ställda krav på compliance och dataskydd
Detta är en viktig del av vårt löfte att leverera en kraftfull men trygg AI-upplevelse för våra kunder.
Hur får man tillgång till AI-tjänsterna? Ingår de i Sitevisions grundutbud?
AI-funktionerna samt AI-tjänsten ingår för alla kunder som har paketeringen Sitevision CX samt Sitevision Intranät 2022 eller senare. För att komma igång behöver man beställa en aktivering på Mina sidor under Självservice Länk till annan webbplats.. Är man osäker på vilken paketering man har kan man alltid kontakta sin kundansvariga. Kontaktuppgifter hittar man på Mina sidor under Min profil Länk till annan webbplats..
Kommer vi att få tillgång till ett antal bra prompter så vi alla inte behöver uppfinna hjulet? Åtminstone i början är det jättebra att ha några som är klara att använda.
Vi kommer tipsa om några prompter. Redan nu finns ett exempel i gruppen AI i Sitevision Länk till annan webbplats. på Mina sidor. I gruppen har kunder även möjlighet att tipsa varandra om bra och användbara prompter.
Går det att lägga in synonymer på hela sajten så att det alltid skapas upp synonymer på alla nyheter?
Den funktion som visades under webinaret bygger på att en redaktör går in på sidan och genererar synonymer. Vi har fler AI-funktioner planerade framöver, så att göra större genereringar över flera sidor är något som kan komma längre fram.
Kan AI:n hämta in information från externa källor?
I dagsläget använder vi data som finns lagrat i Sitevision eller som man laddar upp och väljer som kontext. Men det finns i planen att öppna upp för att koppla på även externa källor.
Kan jag som redaktör redigera den AI-genererade textmodulen, till exempel sammanfattningen?
Självklart, texten som genereras av AI för fullt redigerbar.
Som jag förstår gäller detta bara för intranät. Om det stämmer, blir nästa fråga varför? 🙂
AI-funktionerna finns för både intranät (Sitevision Intranät 2022 eller senare) och externwebb (Sitevision CX).
När kommer detta att finnas på plats och gå att använda på sin webbplats?
För kunder med Sitevision CX samt Sitevision Intranät 2022 eller senare finns det tillgängligt redan idag. För att komma igång behöver man beställa en aktivering på Mina sidor under Självservice Länk till annan webbplats.. Är man osäker på vilken paketering man har kan man alltid kontakta sin kundansvariga. Kontaktuppgifter hittar man på Mina sidor under Min profil Länk till annan webbplats..
Är AI-inställningen hur den ska skriva unikt för mina sidor jag jobbar med eller blir det en inställning för hela intranätet? Och kan du endast admin göra den inställningen?
Inställningarna för hur AI ska skriva, exempelvis tonalitet, skrivregler och stil, sätts centralt under Webbplatsinställningar, och gäller då för hela intranätet och alla redaktörer.
Detta säkerställer att allt innehåll som genereras följer samma riktlinjer, oavsett vem som skriver eller var det publiceras. På så vis kan ni behålla en enhetlig tonalitet, följa era språkpolicys och säkerställa kvalitet i kommunikationen.
För att göra dessa inställningar krävs administratörsbehörighet.
Antar att den är förinställd på att använda klarspråk, aktiva verb, enkelt språk etc?
AI:n har ingen fast förinställd stil, istället väljer ni själva hur texterna ska utformas genom att ange instruktioner under Webbplatsinställningar. Där kan ni beskriva önskat språkbruk, till exempel att AI:n ska använda klarspråk, aktiva verb, korta meningar eller följa era egna skrivregler och tonalitet.
Det gör att ni har full kontroll över hur AI:n skriver, så att innehållet alltid följer er organisations stil och riktlinjer.
Ni skriver att AI redan finns men likt andra hittar jag inte den i Webbplatsinställningar - behöver vi versionsuppdatera? Eller fungerar AI bara via Cloud?
För kunder med Sitevision CX samt Sitevision Intranät 2022 eller senare finns det tillgängligt redan idag. För att komma igång behöver man beställa en aktivering på Mina sidor under Självservice Länk till annan webbplats.. Är man osäker på vilken paketering man har kan man alltid kontakta sin kundansvariga. Kontaktuppgifter hittar man på Mina sidor under Min profil Länk till annan webbplats..
Varför skriver Ai:n med stora begynnelsebokstäver på ord som på svenska inte ska ha stora bokstäver? Det känns som att den utgår från engelsk språkmodell.
AI:n bygger på en av de mest avancerade språkmodellerna på marknaden, och kan generera texter på många olika språk inklusive svenska, norska, engelska och flera andra. Men eftersom modellen är tränad på stora mängder text från olika källor och språk, kan den i vissa fall påverkas av engelska skrivregler om man inte är tydlig i sina instruktioner eller centrala. Detta är dock något ni enkelt kan styra själva och få en optimerad text. Genom att tydligt ange era skrivregler eller att AI:n ska följa svenska språkråd kan ni säkerställa att texterna följer era riktlinjer.
Hur installerar man AI-tjänster på vårt intranät? Jag ser funktionerna under webbplatsinställningar men det finns ingen AI-tjänst att välja på.
För kunder med Sitevision CX samt Sitevision Intranät 2022 eller senare finns det tillgängligt redan idag. För att komma igång behöver man beställa en aktivering på Mina sidor under Självservice Länk till annan webbplats.. Är man osäker på vilken paketering man har kan man alltid kontakta sin kundansvariga. Kontaktuppgifter hittar man på Mina sidor under Min profil Länk till annan webbplats..
För oss som har olika språkwebbar – fungerar den för det också?
AI:n bygger på en av de mest avancerade språkmodellerna på marknaden, och kan generera texter på många olika språk inklusive svenska, norska, engelska och flera andra.
Kan man skapa flera AI assistent? I såfall går det i AI assistent modulen att ställa frågor till olika assistent om man vill? 🙂
I ett webbinarium efter sommaren kommer vi att visa hur man kan skapa flera assistenter för olika mål och syften som också kan vara experter på utvalda områden. Håll utkik i mejlkorgen för en inbjudan till det!
Måste en administratör göra prompterna? Vanliga redaktörer, kan de inte göra prompter? Det kan ju vara en prompt som man inte behöver spara i något arkiv.
De prompter som läggs in för snabbgenerering (exempelvis Ingress, Rubrik, Sammanfattning) läggs in av en administratör och distribueras via Roller, likt övriga funktioner i Sitevision. En redaktör kan alltid skriva sina egna prompter i redaktörsassistenten. I dagsläget finns det inget arkiv där redaktören själv kan skapa sina egna snabbgenereringar, men det kanske kommer längre fram.
Kan assistenten hjälpa till att generera en passande nyhetsbild till innehållet i en artikel?
Inte i dagsläget, vi har fokuserat på funktioner och en AI-modell som förstår och kan generera text. Det finns dock planer på många fler AI-funktioner framöver.
Vilken språkmodell är Sitevisions AI baserad på?
Vi använder en av marknadens mest avancerade språkmodeller, exakt vilken modell som används kan variera över tid. Eftersom AI-området utvecklas snabbt så testar vi nya modeller löpande och uppdaterar dem vid behov, för att hela tiden kunna erbjuda bästa möjliga kvalitet. Det fina är att ni som kund inte behöver tänka på vilken modell som används. Vi ser till att AI:n fungerar på bästa möjliga sätt och kan byta modell så snart vi hittar en som fungerar ännu bättre utan att det påverkar er användning eller kräver någon anpassning från er sida.
Vad kostar det att ha denna modul?
För kunder med Sitevision CX samt Sitevision Intranät 2022 eller senare ingår dessa redaktionella AI-funktioner. För att komma igång behöver man beställa en aktivering på Mina sidor under Självservice Länk till annan webbplats.. Är man osäker på vilken paketering man har kan man alltid kontakta sin kundansvariga. Kontaktuppgifter hittar man på Mina sidor under Mina profil Länk till annan webbplats..
Vad är Sitevision CX som nämnts flera gånger?
Sitevision CX är vår paketering för externa webbplatser och inloggade portaler, till exempel Mina sidor-lösningar eller kundportaler. Den är utformad för att skapa bästa möjliga kund- och invånarupplevelse med stöd för moderna digitala verktyg som AI, personalisering och självbetjäning.
Stöd för onprem?
Ja, AI-funktionerna finns även tillgängliga för kunder som valt att drifta Sitevision själva (on-prem). Själva AI-tjänsten driftas dock som en svensk molntjänst, eftersom den kräver särskild hårdvara och mjukvara. Det innebär att AI-funktionerna kopplas till den centrala AI-tjänsten, men kan användas fullt ut även från en egen Sitevision-installation.
Vart kan man få någon information om priserna och avtal kring Sitevision AI?
För kunder med Sitevision CX samt Sitevision Intranät 2022 eller senare ingår dessa redaktionella AI-funktioner. För att komma igång behöver man beställa en aktivering på Mina sidor under Självservice Länk till annan webbplats.. Är man osäker på vilken paketering man har kan man alltid kontakta sin kundansvariga. Kontaktuppgifter hittar man på Mina sidor under Min profil Länk till annan webbplats..
Kan man göra sammanfattningar av flera sidor?
Den funktion som visades under webinaret bygger på att en redaktör går in på sidan och genererar sammanfattningar. Vi har fler AI-funktioner planerade framöver, så att göra större genereringar över flera sidor är något som kan komma längre fram.
Kommer det till oss som inte har CX med?
AI-funktionerna är enbart tillgängligt för kunder med Sitevision CX samt Sitevision Intranät 2022 eller senare.
Taggar
Dela
