Tabell

Med modulen Tabell visar du text i tabellform på en webbsida

  • Länka cellinformation
  • Ändra formatmall
  • Varannanradsfärga bakgrunden

Presentera text som en tabell med kolumner och rader. Ändra formatmall och länka celler med några få klick. Varannanradsfärgning görs automatiskt utifrån inställningar på webbplatsen.

Namn

Rum

Telefon

E-post

Anna Andersson

1:01

101010

anna@foretaget.se

Emma Eriksson

1:06

202020

emma@foretaget.se

Johan Johansson

1:03

141414

johan@foretaget.se

Lars Larsson

1:02

121212

lars@foretaget.se

Nils Nilsson

1:04

161616

nils@foretaget.se

Sofia Svensson

1:05

181818

sofia@foretaget.se

Modulspecifikation:

  • Kopiera/klistra in/klipp ut text
  • Byt formatmall
  • Markera vissa ord med fet eller kursiv stil
  • Vänsterjustera/centrera/högerjustera text
  • Länka text (externt/internt/filer/bilder/e-postlänkar)
  • Infoga specialtecken
  • Infoga rader/kolumner
  • Ta bort rader/kolumner
  • Varannanradsfärga tabell
  • Kantlinjer
  • Padding (utfyllnad) och mellanrum (spacing)
  • Ange tabellrubrik (caption)
  • Ange rad- och kolumnrubrik
  • Ange tabellsammanfattning

K Lär dig mer om Tabell på hjälpwebben

Kontakta oss

Sitevision
Drottninggatan 18A
702 10 Örebro

Info: 019-17 30 30
Support: 019-17 30 39

Boka en demo

Upptäck alla möjligheter med Sitevision genom en demo utifrån dina behov.

FÖLJ OSS

Prenumerera på Sitevisions nyhetsbrev

Du får stenkoll på nya funktioner i Sitevision, vad som händer hos oss och en hel bunt med tips. Tanken? Att göra ditt jobb med webben smart, smidigt och skoj.

Vit logotyp Sitevision

Sitevision AB är ett svenskt produktföretag som fokuserar på att utveckla webbpubliceringsverktyget Sitevision.

Vi visar gärna

Det bästa sättet att lära känna Sitevision är genom en demo. Vi tar gärna tid för dig och visar hur det fungerar och alla möjligheter med vår produkt.